GMINA CZERNICA położona jest we wschodniej części województwa dolnośląskiego. Od zachodu graniczy z Wrocławiem, od północy z gminami: Długołęka i Oleśnica, od wschodu z miasto – gminą Jelczem Laskowicami, od południa z gminami: Święta Katarzyna i Oława. Gmina Czernica położona jest w obrębie Niziny Śląskiej na pograniczu dwóch mezoregionów: Równiny Oleśnickiej (część północna) i Pradoliny Wrocławskiej (część południowa). Teren obszaru jest dość płaski, a wysokości nad poziomem morza wahają się w granicach 120 – 130 m npm.
Klimat gminy należy do najcieplejszych w Polsce. Zimy są łagodne (średnia temperatura stycznia wynosi – 1,10C), lato ciepłe (średnia temperatura lipca + 18,80C). Mikroklimat lokalny jest na ogół korzystny. Obszar gminy jest więc wyjątkowo korzystny dla celów osadnictwa i dla wszystkich podstawowych roślin uprawnych.
Gleby występujące w gminie Czernica są w większej części średniej i niskiej jakości, wytworzone z piasków, rzadziej z glin zalęgających płytko na luźnym podłożu ( gleby typu pseudobielic i gleb brunatnych z reguły kwaśnych oraz madów wyściełających doliny rzeczne).
Lasy zajmują 19,9% ogólnej powierzchni gminy. Posiadają duże walory rekreacyjne, szczególnie lasy o korzystnym siedlisku, odpowiedniej zwartości drzew wieku drzewostanu, z reguły powyżej 100 lat. Lasy takie doskonale nadają się do rekreacji sobotnio – niedzielnej. Takie kompleksy leśne znajdują się w okolicach Chrząstawy Wielkiej, Chrząstawy Małej i Nadolic Wielkich oraz w okolicy Gajkowa.
Atuty Gminy:
obejmuje tereny komunikacyjne we wsi Chrzastawa Mała w pobliżu ulicy Stawowej oraz ulicy Oziewicza
Obszar położony w północno-zackodniej części wsi Chrząstawa Mała
Obszar położony w południowo-wschodniej części wsi Chrząstawa Mała